ȘCOALA GIMNAZIALĂ
TELIUCU INFERIOR

Pagina oficială unde puteți găsi informații despre
școala, cadre, înscrieri și noutăti legate de școala.

Pagina de înscrieri

În pagina de Înscrieri găsiți informații despre descrierea unității de învățământ, circumscripția școlară, metodologia și calendarul înscrierii în învățământul primar 2013-2014 și informații pentru părinți.

Date de identificare

poza scoala
Adresa: Jud.Hunedoara, , Strada Zorilor, nr. 1, comuna Teliucu Inferior
Telefon/Fax: 0254/738109
Limba de predare: Română
Adresa Web: www.scoala-teliucu-inferior.ro
E-mail: scteliuc@yahoo.com

Mod de organizare. Oferta pentru înscrierea în învătământul primar

poza scoala

Oferta educatională a școlii este generoasă și atent concepută în așa fel încât procesul instructiv - educativ să fie centrat pe elev și să respecte particularităţile de vârstă, interesele şi aptitudinile elevilor.Şcoala şcolarizează preşcolari şi elevi astfel:

• Ciclul preprimar – 2 grupe Teliucu Inferior,1 grupă combinată Cincis Cerna
  • Ciclul primar
  • Scoala Primara Cincis Cerna- regim simultan:
    • Cls. Pregătitoare, cls. I
    • Cls. a II-a, cls. a III-a, cls. a IV-a.
  • Scoala Gimnaziala Teliucu Inferior:
    • Cls. I , cls. a II-a, cls. a III-a, cls. a IV –a.
  • Ciclul gimnazial : cls. a V-a, cls. a VI-a, cls. a VII-a, cls. a VIII-a.

Unitatea de învățământ

Unitatea de învățământStrăzi arondate
ŞCOALA GIMNAZIALĂ TELIUCU INFERIOR TOATE STRAZILE DIN LOCALITATEA TELIUCU INFERIOR SI STRAZILE LOCALITATILOR APARTINATOARE:
  • LOC. FRONTUL II,
  • LOC.TELIUCU SUPERIOR,
  • LOC.IZVOARELE.
ŞCOALA PRIMARĂ CINCIS CERNATOATE STRAZILE SAT CINCIS CERNA

Învătământul primar pentru anul școlar 2013-2014

Metodologia si calendarul înscrierii în învătământul primar poate fi accesat cu butonul de jos.

Accesați metodologia AICI.

Informații specifice unității

Cadrele didactice ale școlii beneficiază de o bună pregătire profesională, de o bogată experienţă, dar și de pasiune și dăruire, ceea ce le permite organizarea și desfăşurarea unui proces instructiv - educativ de calitate, reflectat în rezultatele de excepţie obţinute de elevii noştri la testările naţionale şi olimpiadele şcolare.Cadrele didactice din învăţământul primar sunt calificate şi titulare.Activităţile extracurriculare completează conţinutul instruirii şi educaţiei şi sunt organizate în funcţie de interesele elevilor, având o influenţă benefică în dezvoltarea copiilor şi un conţinut ştiinţific, cultural-artistic, umanitar, ecologic, moral-civic, tehnico-aplicativ, turistic, sportiv, precum şi caracter recreativ.Resursele materiale sunt puse în valoare de un colectiv de cadre didactice care este preocupat de realizarea unui învăţământ de calitate.Sălile în care cei mici îşi vor desfăşura activitatea vor fi adaptate vârstei copiilor ,în aşa fel încât să permită învăţarea prin joc şi pregătirea pentru clasa I,utilizând resurse de învăţare adecvate, care ţin seama de interesele copiilor.În acest cadru ei îşi vor dezvolta capacitatea de a comunica, vor învăţa să observe mediul înconjurator şi să interacţioneze cu ceilalţi copii şi cu adulţi prin jocuri didactice, activităţi în echipă, activităţi de descoperire prin desen, experimente sau muzică. Ei vor fi îndrumaţi de cadre didactice specializate , învăţătoare cu experienţă. Materialele didactice pentru clasa pregătitoare vor fi atent selectate, după cerinţele curriculei europene, pe baza principiului de învăţare activă, prin joc, pentru o dezvoltare armonioasă a copiilor care învaţă jucându-se.

Şcoala noastră dispune de:

• 8 săli de clasă şi cabinete şcolare modern mobilate
  • 1 laborator informatica în care pot fi utilizate 15 calculatoare;
  • 1 teren sportiv
  • 1 sala sport
  • 1 bibliotecă
  • Grupuri sanitare moderne